تشریفات روژین

لطفا صبر کنید ...

خدمات کترینگ

کترینگ کلمه ای است که ممکن است هر چند وقت یک بار به گوش ما برسد، یا ممکن است آن را بر روی تابلوهای کسب و کارهایی که با غذا و نوشیدنی جات سر و کار دارند ببینیم. کترینگ(Catering) درواقع به معنی پذیرایی است و در این چند دهه اخیر به یک صنعت و حرفه در حوزه غذا تبدیل شده است و در بسیاری از صنعت های دیگر مانند گردشگری، هتلداری، حمل و نقل و همچنین مجالس شخصی و سمینارها به وفور استفاده می شود و جای خود را در میان این صنایع پیدا کرده است.

کترینگ به پذیرایی گفته می شود که غذا و نوشیدنی در محلی آماده شود، و در محلی دیگر سرو و میل شود. معمولا این کاری است که در اغلب مجالس کوچک و بزرگ عمومی یا خصوصی انجام می شود. البته بعضی از این پذیرایی ها در محل نیز انجام می شود که ما این کترینگ ها را در مجالسی که در هتل ها و یا سالن های پذیرایی گرفته می شوند، مشاهده می کنیم. یا برای مثال کترینگ را در راه های حمل و نقل مانند قطار، هواپیما و کشتی مشاهده می کنیم. معمولا کشتی ها و قطارهای مسافرتی دارای آشپزخانه هایی برای آماده سازی غذا و نوشیدنی به جهت پذیرایی مسافر هستند.

در کشور ما پذیراییها را اغلب به خدمات مجالس و یا رستوران های خاص می سپارند، اما پیشنهاد می شود که کترینگ مجالس خود را به خدمات مجالس و تشریفات بسپارید، زیرا فضای پخت و پز و امکانات آشپزی برای پذیرایی مجالس به مراتب بیشتر و بهتر است.

تفاوت کترینگ و تهیه غذا با رستوران

مهمترین تفاوت های غذا در این صنعت با سایر اماکن سرو غذا ازجمله رستوران ها در چند مورد زیر می باشد :

۱- ایمنی خوراکیها

۲- تامین غذای شرکتها و ارگانهای بزرگ، سیمنارها ، مجالس عروسی، میهمانی های کوچک و بزرگ

۳- کیفیت

۴- قیمت

۵- مزه خوراکیها

۶- مناسب ترین خوراکی ها به لحاظ بهداشتی به دلیل همین تفاوت ها فرایند تولید خوراکیهای کترینگ ها و تهیه غداها استانداردسازی شده است واستانداردها هر روز بهبود می یابند.

 

 

چگونگی انتخاب کترینگ مناسب

اگر برای مراسم عروسی یا یک سمینار کاری برنامه‌ریزی می‌کنید انتخاب کترینگ انتخابی حیاطی است. طبیعتا می‌خواهید رویداد‌تان بدون نقص برگزار شود و دوست دارید نسبت به هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید بهترین خدمات به شما ارائه شود. اما اگر در برنامه‌ریزی رویداد تخصص نداشته باشید پیدا کردن بهترین خدمات کترینگ نسبت به بودجه‌ای که دارید می تواند کار گیج کننده‌ای باشد.

وقتی تجربه‌ی زیادی در خصوص برگزار کردن رویداد و مراسم ندارید چطور باید به دنبال یک نوع خاص از خدمات کترینگ باشید و چگونه باید آن‌ها را با هم مقایسه کنید؟ نکاتی که در زیر آمده است می تواند به شما  جهت انتخاب بهترین خدمات کترینگ برای رویداد بعدی‌تان کمک فراوانی کند.

انتخاب‌ها را محدود کنید

اولین قدم برای پیدا کردن یک کترینگ مناسب محدود کردن انتخاب‌ها به چند خدمات کترینگ منتخب است. اگر در خصوص پیدا کردن کترینگ تجربه‌ای ندارید باید از صفر شروع کنید. از دوستان و همکاران درخواست کنید به شما پیشنهاد دهند و نقد و بررسی‌های اینترنتی در مورد ارائه دهند‌گان خدمات کترینگ را بخوانید و کترینگ‌های بی کیفیت را حذف کنید. برای اینکار می توانید از تجربه‌ی دیگران استفاده کنید.

انتخاب‌های منو

به انتخاب‌های منو توجه کنید و تخصص‌های کترینگ را در نظر بگیرید. هر خدمات کترینگی برای هر رویدادی مناسب نیست و باید خدمات را با نیاز‌های خود هماهنگ کنید. برای مثال خدمات کترینگی که در غذاهای ایتالیایی تخصص دارد احتمالا در ارائه‌ی خدمات برای یک رویداد ژاپنی دچار مشکل می‌شود و این فقط نشان دهنده‌ی تجربه ی آن هاست نه توانایی‌شان.

در مورد انتخاب‌های منو و ایده‌هایی که برای آن دارید با مدیریت کترینگ صحبت کنید. اگر مهمان‌ها در رژیم‌های غذایی خود محدودیت‌هایی دارند آن‌ها را با مدیریت کترینگ در میان بگذارید.

 

تعداد کارکنان

قبل از این که با خدمات کترینگ قرار داد امضا کنید مطمئن شوید تعداد کارکنان برای رفع نیاز‌های رویداد شما کافی است. تعداد کارکنان مورد نیاز به نوع رویداد و تعداد مهمان‌ها بستگی دارد. در مورد برنامه‌هایی که دارید با مدیریت کترینگ منتخب صحبت کنید و از این که تمام نیاز‌های شما بر طرف خواهد شد مطمئن شوید.

برخورد با مشتری

باید خدمات کترینگی پیدا کنید که با همکاری و استفاده از پیشنهاد‌های شما مشکلی نداشته باشد. شاید بخواهید یک منو بنویسید و بقیه‌ی کارها را به کترینگ بسپارید. با این حال خدمات کترینگی که انتخاب می‌کنید باید در تمام مراحل با شما مشورت و همکاری کند.

امتحان کردن غذا‌ها

خدمات کترینگی که انتخاب می‌کنید باید یک روز را برای امتحان کردن غذاهای منو تعیین کند که بتوانید مزه‌ی غذاها را محک بزنید و آن هایی که قرار است در مراسم شما سرو شوند را انتخاب کنید.

این نکته‌ی بسیار مهمی است؛ شما باید منو را تایید کنید و خدمات کترینگ باید به شما اجازه دهد غذاها را قبل از سرو شدن امتحان کنید. اگر برای امتحان کردن غذاها پیشنهادی ندادند بهتر است به دنبال خدمات کترینگ دیگری باشید.

 

هزینه‌ی خدمات

هزینه‌ی خدمات کترینگ مسئله‌ای مهم و یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب شما محسوب می‌شود. بودجه‌ی خود را مشخص کنید مطمئن شوید خدماتی که به شما ارائه می‌شود تمام مراحل از جمله آماده کردن, خرابی ها و حقوق کارکنان را پوشش می دهد. قبل از امضا کردن قرارداد در مورد هزینه‌های اضافی سوال کنید.

 

جمع بندی

فرایند پیدا کردن خدمات کترینگ مناسب مشکل نیست اما باید با چشمانی باز و برنامه‌ریزی مشخص انجام شود. از این نکات و غریزه‌ی خود استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید خدمات کترینگی که می‌خواهید انتخاب کنید با شما رو راست نیست به جست و جو ادامه دهید تا یک خدمات حرفه‌ای پیدا کنید که تمام نیازهای شما را برطرف  کند.

یاد‌تان باشد موفقیت رویداد شما به خدمات کترینگ بستگی دارد و خدمات کترینگ انتخاب شده، نماینده‌ی شما در رویداد خواهند بود. پس عجله نکنید و با دقت انتخاب کنید.